מחלות עור, דלקות ונגעים איפור קבוע כן או לא,

מחלות ונגעים

גידולים, שומות, פיגמנטציה וקשקשת הינן חלק מסימנים על גבי העור המעידים על מחלה מסוימת, דלקות או נגעי עור. כאשר נלמד לזהות כל אחד מהם נדע באם נוכל לטפל בלקוחה או להפנות אותה לרופא עור. להלן חלק מהמקרים, ודרכי הזיהוי שלהם, המעידים באם מותר או אסור לבצע איפור קבוע.

מחלות עור גנטיות
קסרודרמה פיגמנטוזום - זוהי קבוצה של מחלות תורשתיות נדירות הקשורות ליכולת הגוף לתקן נזקים ב־DNA. בעור של חולים אלו מתפתחת הרחבה של כלי הדם וקשקשים בדומה לשינויים שגורמת כוויית שמש. לא מומלץ לעשות איפור קבוע בזמן התקף.
טרשת גבשושית - היא מחלה תורשתית שנובעת מפגיעה בגנים TCS המאפיינים העיקריים של המחלה בפנים, חטטים כיפתיים ורודים אדומים בפיזור סימטרי על הלחיים. מומלץ לעשות איפור קבוע באישור רופא מטפל.
פסוריאזיס – זוהי מחלה כרונית כאשר הנגעים במחלה זו מאופיינים באודם כתוצאה מהרחבה של כלי דם וקשקשת. המחלה נוצרת כתוצאה מתחלופת מוגברת של התאים כאשר קצב רגיל הינו 35 יום ובמחלה הינו 7 ימים. התאים לא מספיקים למות ולכן לא מתנתקים ומתקבלת קשׂקשׂת.
לא מומלץ לעשות איפור קבוע בזמן התקף.
לבקנות - פגם בייצור מלנין. אין מניעה לבצע איפור קבוע.
סבוריאה- קב' של מחלות אוטואימונית כאשר התאים הלבנים נלחמים בתאי הקרטין, עודף של שומן במראה של יובש בד"כ באזור גבות ואף (אזור ה -T ), בעלת אופי התקפי לכלל האוכלוסיה . לא מומלץ לעשות איפור קבוע בזמן התקף.
יובש העור - קשקשת אשר נוצרת כתוצאה מתהליך התקרנות, פעולת תחלופת תאי העור, שאינו תקין. מוגבר בעיקר בתקופת החורף. ניתן לטפל בחומרים המגבירים הלחות בעור. לא מומלץ לעשות איפור קבוע בזמן התקף.
אטופיק דרמטיטיס - מכונה גם "אסתמה של העור", היא מאופיינת באדמומיות של העור, פריחה, אקזמה וגרד גם באזור הפנים. לא מומלץ לעשות איפור קבוע בזמן התקף.
אפידרמוליסיס בולוסה- מחלה תורשתית מולדת המעידה על הפרעה בחיבור בין שכבות העור. על גבי העור ניתן לאבחן שלפוחיות וצלקות. לא מומלץ לעשות איפור קבוע.
נוירופיברומטוזיס - זוהי מחלה הקשורה בפגיעה במערכת העצבים, יכולה לערב בין היתר כתמי כהים על פני הגוף, נמשים באזורים שאינם חשופים לשמש, נודולים בעיניים. מומלץ לעשות איפור קבוע באישור רופא מטפל.

מחלות אוטואימוניות (כאשר הגוף תוקף את עצמו)
מחלות שלפוחיתיות אוטואימוניות - קבוצת מחלות אלה מאופיינת בקיום נוגדנים עצמיים לרכיבים שונים בעור ולהתפתחות של נגעים שלפוחתים כתוצאה מכך. לא מומלץ לעשות איפור קבוע.
זאבת/לופוס- יכולה להיות מחלה המערבת מערכות בגוף, או מחלה המוגבלת לעור בלבד. פריחה תופיע אצל חולים בתגובה לאור השמש בצורת הפרפר הקלאסית על הפנים, או מפושטת. לא מומלץ לעשות איפור קבוע.
דרמטומיוסיטיס- מחלה הפוגעת בשריר. ישנם נגעים שהם פחות ספציפיים למחלה זו המתבטאים כרבדים בצקתיים מסביב לעיניים, בנוסף יכולים להופיע משקעי סידן תת-עורי ונגעים דמויי לופוס. לא מומלץ לעשות איפור קבוע.
סקלרודרמה- זוהי מחלה אוטואימונית, יכולה להיות מחלה המערבת מערכות בגוף, או מחלה המוגבלת לעור בלבד. מאופיינת בפגיעה בכלי הדם, תהליך של הצטלקות והופעה של קולגן עודף, ונטייה לפגיעה אוטואימונית. לא מומלץ לעשות איפור קבוע.
ויטיליגו / בהקת– מחלה אינה מדבקת המאופיינת לחוסר מלנין כמעט בכל הגוף, קבוצת סיכון כולם ובמיוחד אנשים עם נטייה למחלות אוטואימוניות. טיפול סטרואידי, והשתלת עור. אין מניעה לעבודת האיפור הקבוע.

מחלות ויראליות
אבעבועות רוח- נגיף ההרפס מסוג וריצלה זוסטר, אשר גורם בהמשך גם לשלבקת חוגרת. הפריחה היא פתאומית - מופיעות פפולות אדומות קטנות שהופכות לשלפוחיות צלולות עם בסיס אדמדם או עכור מתפוצץ ויוצר גלד. לא מומלץ לעשות איפור קבוע.
חצבת- הפריחה מתחילה מאחורי האוזניים, עוברת לפנים ומשם לכל הגוף. בפנים מופיעות נקודות אדומות קטנות עם מרכז לבן. לא מומלץ לעשות איפור קבוע.
אדמת- הפריחה מתבטאת כפריחה נקודתית עדינה מאד המתחילה בפנים, מתפשטת מהר מאד ונעלמת מהר מאד. לא מומלץ לעשות איפור קבוע.
המחלה החמישית - מתחילה בהופעה פתאומית של אודם בסנטר ובלחיים, בדומה לילד שקיבל סטירה. בהמשך הפריחה מתפשטת לאזור הגב - מראה מקולופפולרי, ומופיעה בסופו של דבר התבהרות מרכזית. לא מומלץ לעשות איפור קבוע.
מולוסקום קונטגיאוסום - זוהי מחלה דלקתית ויראלית שכיחה של העור, המאופיינת בנגעים היכולים להופיע בכל מקום מסוג פפולות בקוטר שבין 1-5 מ"מ. לא מומלץ לעשות איפור קבוע.
הרפס – וירוס הגורם לשלפוחיות בעיקר באזור השפתיים. החל מרגע ההדבקות, וירוס זה שוכן בגוף החולה באופן כרוני. אין לעשות איפור קבוע במהלך התקף ההרפס ומומלץ לקחת טיפול מניעתי כדורים/משחה לפני טיפול האיפור הקבוע.

חיידקים ופטרת
שושנת יריחו- זיהום עורי, הנגרם בעיקר על ידי חיידק. העור הפגוע מאפיין באודם חום ולעתים קילוף, קיים גבול בולט בין הרקמה הבריאה והחולה, ויש נקודות שחורות באזור הנגוע. לא מומלץ לעשות איפור קבוע.
פטרת/ טינאה (באזור הפנים)– מחלה הנגרמת מפטרייה הצומחת באזור הקרני של העור, והורסות את החומר הקרני, מתבטאת באזורים דלקתיים ללא גבול חד ועם קשקשת. לא מומלץ לעשות איפור קבוע.

נגעים בכלי דם
דלקת של כלי הדם הקטנים בעור - קיימת פגיעה בכלי דם קטנים בעור בלבד, הפגיעה בכלי הדם הללו גורמת לפורפורה שניתן למישוש. לא מומלץ לעשות איפור קבוע.
דלקת כלי דם אוטואימונית - בעיקר כתוצאה מזיהום בצהבת C מופיעות פופולות קטנות מאד שיכולות להיות נמושות ותוך מספר ימים הופכות לפריחה חומה. לא מומלץ לעשות איפור קבוע.

נגעים ברקמת העור
מאקולה - שינוי בצבע בהיר או כהה, מקומי שטוח, תחום ומוגדר פחות מקוטר של 1 ס"מ. לא מומלץ לעשות איפור קבוע על הנגע.
פפולה - עגלגלה, מוצקה ומורמת מהשטח ממקור זיהומי עד 5 מ"ל קוטר, עומק משכבת הדרמיס. לא מומלץ לעשות איפור קבוע על הנגע.
בולה/ ואזיקולה/ נודולה(שלפוחית) - מורמות מהשטח קוטר בין 5 מ"ל או מעל 1 ס"מ, עומק משכבת הדרמיס (מדבק). לא מומלץ לעשות איפור קבוע על הנגעים.
צלקת - פגיעה בשכבת האפידרמיס בבזלית עד לשכבה הדרמיס, וכשהגוף סוגר את הפגיעה בחלבון קולגן ולא במבנה האפיתלי הקודם נוצרת הצלקת. יכולה להיות מורמת (היפרטרופיה) או שקועה (אטרופיה). לא מומלץ לעשות איפור קבוע כאשר הצלקת טרייה.
פוסטולה - מתחיל מעומק הדרמיס, זיהום חיידקי עם מוגלה, ענק יחסי, מגיע בדרך כלל בקבוצות. לא מומלץ לעשות איפור קבוע על הנגע.
פלאק - רובד חיידקי שטוח המורם מעל פני העור, בעל גבולות ברורים מעל ס"מ 1. לא מומלץ לעשות איפור קבוע על הנגע.
אולצר/כיב - פגיעה בשכבת האפידרמיס, נוצר לאחר קרע של ואזיקולה או בולה). לא מומלץ לעשות איפור קבוע על הנגע.
טלנגיאקטאזיה – נודות עם אודם (נובע מיתר לחץ דם) מרקם חלק בד"כ, אינו מדבק. אין מניעה לעבודת האיפור הקבוע אך בזהירות.
נמשים – נגע אדמדם או חום, שטוח ומופיע עקב ריכוז יתר של מלנין באפידרמיס. מופיע בחשיפה לשמש (מרכיב גנטי). אין מניעה לעבודת האיפור הקבוע.
גידול - שפיר או ממאיר יכול להיות בכל גודל או צבע שקוע, שטוח או מוגבה. בעל גבולות שאינם ברורים. אסור לעשות איפור קבוע ויש להפנות הלקוחה לרופא מטפל.
נקודת חן (נבוס) - נחשב של גידול שפיר של מלנוציטים (למרות שהם אינם אמורים לעבור מיטוזה) לכן כל נקודת חן בעלת פוטנציאל סרטני. לא מומלץ לעשות איפור קבוע על הנגע.
על מנת שנוכל לתת מענה לכל לקוחה ולקוחה מומלץ להתעמק בנושא זה. בכל מקרה שאינו ברור מומלץ להפנות הלקוחה לרופא מוסמך ולקבל אישור לביצוע איפור קבוע.