פסוריאזיס ודרכי הטיפול הקוסמטי

 

פסוריאזיס

 ספחת - Psoriasis
המילה Psora ביוונית פרושה גרד. פסוריאזיס אינה רק הפרעה קוסמטית זוהי מחלה אימונולוגית - אוטואימונית. היא מחלה התקפית, דלקתית, כרונית המתבטאת בגרד וכמובן הפרעה אסתטית. לרוב הפריחה סימטרית, מורכבת מרבדים אדומים בגדלים ועוביים שונים המכוסים בקשקשת כסופה. הפריחה מופיעה באזור הקרקפת, הגפיים (ברכיים ומרפקים), בטבור ובגב תחתון. יש גם שינויים הנראים לעין בציפורניים. מי שלקה במחלה עתיד להתמודד איתה לאורך כל חייו.


קצת סטטיסטיקה –

פסוריאזיס היא מחלה בעלת רקע גנטי. בשליש מהחולים יש סיפור משפחתי של חולה נוסף במחלה. 100 אלף ישראלים סובלים מהמחלה. המחלה מתפתחת בקרב גברים ונשים, באותה מידה. על פי רוב היא מופיעה בגילאים שבין 10 ל-30 שנה. הפסוריאזיס אינה מחלה מדבקת. בקרב 5%-20% מהחולים תופיע בנוסף למחלה העורית גם מחלה פרקית. המחלה הפרקית יכולה להופיע בטרם, יחד או ברוב המקרים לאחר הופעת המחלה העורית.


גורמים מעודדים פסוריאזיס –
• זיהומים סטרפטוקוקים יכולים לשמש כסופר-אנטיגנים המשפיעים על מערכת החיסון ליצירת המחלה.
• איידס - גם בחולים ובנשאים יש התעוררות של המחלה.
• מתח נפשי 40%-70% מהחולים מדווחים על מתח נפשי כסיבה להופעה ראשונית או להתלקחות של המחלה.
• עישון ושתיית משקאות אלכוהוליים - בשנים האחרונות מסתבר כי גם גורמים אלה יכולים להחמיר פסוריאזיס.
• עונות השנה - אצל חולים רבים המחלה מחמירה בחורף ומשתפרת בקיץ.
• ישנם אנשים שפיתחו פסוריאזיס לאחר שימוש בליתיום, לאחר נטילת תרופות נגד יתר לחץ דם מקבוצת חוסמי הבתא ותרופות נגד מלריה.


סוגי טיפולים -
כיום יש אפשרויות טיפול רבות ומגוונות מאי פעם הנותנות מענה לחולים אלה, אולם תרופה למחלה טרם נמצאה. הטיפולים מתחלקים לטיפולים מקומיים, טיפולים מערכתיים ותרופתיים. מקובל לשנות את אופן הטיפול על מנת למנוע התרגלות המחלה לטיפול. סוג הטיפול שיוצע לחולה פסוריאזיס נקבע על פי שיקולים רבים, כגון: גיל החולה, הצורה הקלינית של המחלה ממנה הוא סובל, שטח הגוף המעורב, מידת ההיענות של החולה ותופעות הלוואי.
טיפולים מקומיים: סטרואידים - הטיפול בסטרואידים נחשב לטיפול בסיסי. חומצה סליצילית - משמשת כתכשיר קרטוליטי (להסרת הקשקשת). תכשירים המדכאים את המחלה לתקופה מסוימת כגון: אנטאלין, משחות על בסיס ויטמין D ורטינואידים של ויטמין A.
טיפולים מערכתיים: פוטותרפיה ו UVB הינם הטיפולים הטובים להרבה מחלות עור המושרות על ידי T לימפוציטים. קלימטותרפיה (ים המלח) - שילוב של רלקסציה, מלחי ים המלח וחשיפה לשמש.
טיפולים ביולוגיים: תרופות אלו הן למעשה נוגדנים כנגד מרכיבים מסויימים בשרשרת הדלקתית. תרופות מהקבוצה הזו חוסמות באופן עקיף או ישיר את פעילות תאי ה-T= מערכת החיסון שאחראית להחרפה בפסוריאזיס.
טיפול אלטרנטיבי: סוג טיפול זה נמצא כמסייע בתהליך הטיפול, בעיקר בשל השפעתו על מצבו הנפשי של המטופל יוגה, צ'י קונג, מדיטציה וכו'.
טיפול בלייזר ואור ממוקד: מערכת ממוחשבת חדשה, המכונה מסוגלת לחשוף את הנגע עצמו לאור narrow band UVB ללא פגיעה בעור הבריא סביב. תכונות אלו מאפשרות להגיע ל"ניקוי" הנגעים בסדרה קצרה יותר משאר הטיפולים.
תזונה מתאימה: יש חשיבות לצריכה מספקת של ויטמין D וויטמין A. אכלו ירקות כתומים, צהובים וירוקים העשירים בויטמין A. המקורות העשירים במיוחד בוויטמיןD הם: דגים שמנים, כגון סלמון, טונה, מקרל וסרדינים, בחלמון ביצה, בחמאה, בכבד בקר ובחלב מועשר. הימנעות מצריכת חומרים מעוררים ומחממים כמו: קפה ותה המכילים קפאין, תבלינים חריפים, מטוגנים, חטיפים, שוקולד עשויה להטיב עם מצב העור לרוב הסובלים מהמחלה. מומלץ להפחית במוצרי חלב, בשר אדום, סוגים של מאכלי ים, דגים מעושנים, אוכל חריף ואוכל שמטוגן בשמן עמוק.
טיפול ביתי: שימון העור והוספת לחות באזורים המגורים באופן קבוע, יגרמו לריכוך ושיפור התחושה. מומלץ להשתמש בתכשירים המכילים חומצה סלצילית, המקלפים את הקשקשת ומעניקים מראה אסתטי. לבוקר נמליץ על סרום די בולד סי או סרום אנטיאייג' וקרם מרגיע ומאזן- המתאים לעור יבש ועדין, ולערב קרם חומצה לקטית משקמת.
טיפול קוסמטי: מחלת הפסוריאסיס מופיעה בדרך כלל בגבולות קווי הפנים, בציידי הפנים ובציידי הלחיים. חשיבות גדולה במיוחד בהכנת העור ובבחירת הפילינג. פילינגים המכיל חומצה לקטית, חומצה סאליציליק או על בסיס הדלעת הינם מעולים להכנה לסוג עור זה. יש למרוח הפילינג הנבחר ולהמתין מס' דקות (בהתאם לסוג הפילינג). בשלב החדרת הלחות נעדיף לעסות עם קרם מזין ושמנים מרגיעים וכמובן לא מומלץ לעבוד עם מוצרים בעלי ריחות ותוספות צבע העלולים לגרות את העור. יש לשם לב כי עור במצב פסוריאזיסי חייב להיות בלחות מתמדת על כן נשתמש במסכת לחות או מסכה מזינה על שמן חיטה.

יש לך שאלות נוספות בקוסמטיקה? הירשם לסמינרים הבאים ללא תשלום, לחץ כאן

לרשימת ההדרכות לחץ כאן

לביצוע הזמנה לחץ כאן